تابستان و تغذیه

تابستان و تغذیه، با توجه به افزایش نیاز بدن انسان به مایعات در تابستان توصیه می شود هر روز میوه و سبزی شسته و تمیز و تازه استفاده شود. مقدار آن 3 واحد در روز باشد که یک واحد برای قبل از ظهر و 2 واحد برای عصر در نظر گرفته می شود.

در انتخاب میوه ها بهتر است انواع آبدار آن در نظر گرفته شود مانند هندوانه، طالبی و خربزه. همچنین در مورد سبزیجات می توان سبزی های با وزن و حجم مشابه که آب بیشتری در خود ذخیره دارند مصرف شوند. مثلا خیار دارای 95% آب و هویج دارای 88% آب و کاهو دارای 96% آب می باشند.

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین بی و سی که نقش کمکی سیستم دفاعی بدن را دارند، در تابستان مفید می باشند که از جمله آنها می توان به نان سبوس دار و سبزیجات رنگی اشاره نمود.

مصرف زیاد آب هم که همیشه مورد تأکید بوده است، قطع به یقین در جلوگیری از کم آبی بدن نقش اصلی را ایفا می کند. مصرف شیر و ماست و دوغ هم در حدود روزی 3 لیوان توصیه شده است.

با توجه به گرمای تابستان و تغذیه مناسب در این فصل، کاهش مصرف غذاهای چرب و پر کالری که باعث افزایش حرارت بدن می شوند توصیه می شود. مواد غذایی با طبع گرم هم نتیجه مشابهی دارند. پس باید غذاهای سبک مصرف کرد و یکی از وعده های غذایی به مصرف میوه و لبنیات و سبزیجات اختصاص یابد.

برچسب‌ها
بستن
مقایسه